2018 Southwestern Exposition
and Livestock Show Schedule Of Events

FRIDAY, JANUARY 19
8:00 a.m. – Miniature Horse Classes – Justin Arena
9:00 a.m. – Mustang Magic, presented by Lone Star Ag Credit – Trainers Challenge – Coliseum
12 Noon – Best of the West Angus Bull Sale – West Arena
6:00 p.m. – Mustang Magic, presented by Lone Star Ag Credit – Trainers Challenge – Justin Arena
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

SATURDAY, JANUARY 20
8:00 a.m. – Donkey and Mule Classes – Justin Arena
8:00 a.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Brangus – Watt Arena, East Ring
8:00 a.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Shorthorn – Watt Arena, West Ring
8:00 a.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Maine-Anjou – Cattle Arena
8:00 a.m. – National Dorper Sheep Show – Open Show – Sheep Arena
9:00 a.m. – Poultry Show – Youth Division – Poultry Building
10:00 a.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
12 Noon – Stars of Texas Angus Female Sale – West Arena
12:30 p.m. – Nolan Ryan Beef Cooking Demonstration – Coors Light Roadhouse
1:00 p.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Beefmaster – Watt Arena, East Ring
1:00 p.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Polled Hereford followed by Hereford – Watt Arena, West Ring
1:00 p.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Charolais – Cattle Arena
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
4:00 p.m. – Delaine-Merino followed by Rambouillet Sheep – Open Show – Sheep Arena
4:00 p.m. – Texas Limousin Association’s Lone Star Shoot Out – Cattle Arena
4:30 p.m. – Nolan Ryan Beef Cooking Demonstration – Coors Light Roadhouse
6:00 p.m. – Mustang Magic, presented by Lone Star Ag Credit – Trainers Challenge followed by Mustang Adoption/Auction – Justin Arena (This event requires an additional ticket.)
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

SUNDAY, JANUARY 21
8:00 a.m. – Fort Worth Rodeo School – PRCA Championship Rodeo Camp – Coliseum
8:00 a.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Red Angus – Watt Arena, West Ring
8:00 a.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Santa Gertrudis – Watt Arena, East Ring
8:00 a.m. – Dorset, Hampshire, Suffolk followed by Southdown Sheep Show followed by selection of Supreme Champion Ewe and Ram – Open Show – Sheep Arena
8:00 a.m. – Donkey and Mule Classes – Justin Arena
9:00 a.m. – Poultry Show – Youth Division – Poultry Building
10:00 a.m. – Cowboy Church provided by Shepherd’s Valley Cowboy Church – Auditorium
1:00 p.m. – Chester White, Hampshire, Yorkshire followed by Berkshire Gilts – Open Show – Swine Arena
1:00 p.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Limousin – Watt Arena, East Ring
1:00 p.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Angus – Watt Arena, West Ring
1:00 p.m. – National Youth Dorper Sheep – Open Show – Sheep Arena
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

MONDAY, JANUARY 22
8:00 a.m. – Delaine-Merino, Rambouillet, Dorset, Hampshire followed by Suffolk Sheep – Junior Show – Sheep Arena
8:00 a.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Brahman – Watt Arena, East Ring
8:00 a.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Simmental – Watt Arena, West Ring
8:00 a.m. – Landrace, Duroc, Poland China and Spotted Gilts followed by Boar Classes followed by selection of Supreme Champion Gilt and Boar followed by Commercial Crossbred Female Swine followed by Showmanship Classes – Open Show – Swine Arena
9:00 a.m. – Paint and Quarter Horse Team Roping Classes – Justin Arena
1:00 p.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Other Recorded Heifers – Watt Arena, East Ring
1:00 p.m. – Junior Breeding Beef Heifer Show – Simbrah – Watt Arena, West Ring
1:00 p.m. – Southdown Sheep followed by Dorper Sheep followed by selection of Supreme Champion Ewe and Ram – Junior Show – Sheep Arena
6:00 p.m. – Western Horseman Timed Event Challenge – Team Roping – Jud Little Ranch “Fast Five” followed by Top 65 Team Ropers – Justin Arena
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

TUESDAY, JANUARY 23
8:00 a.m. – POA Horse Halter and Performance Classes – Coliseum
9:00 a.m. – Paint and Quarter Horse Tie-down Roping Classes followed by Women’s Invitational Breakaway Roping, presented by Western Horseman – Justin Arena (Featuring the Top 5 Women’s Professional Rodeo Association Breakaway Ropers)
6:00 p.m. – Western Horseman Timed Event Challenge – Tie-down Roping – Justin Arena – Women’s Invitational Breakaway Roping, presented by Western Horseman – Finals – Jud Little Ranch “Fast Five” – Top 65 Tie-down Ropers
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

WEDNESDAY, JANUARY 24
8:00 a.m. – POA Horse Performance Classes – Coliseum
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

THURSDAY, JANUARY 25
8:00 a.m. – NRHA, AQHA and APHA Reining Horse Classes – Justin Arena
6:00 p.m. – Stock Show Bowl – Varsity Equestrian Competition – TCU vs. Texas A&M – Justin Arena
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

FRIDAY, JANUARY 26
9:00 a.m. – Paint Horse Performance Classes – Justin Arena
12 Noon – Chianina Cattle – Youth Division – Cattle Arena
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
3:00 p.m. – Chianina Cattle followed by Chiangus Cattle – Open Division – Cattle Arena
3:00 p.m. – Rabbit Show – Open Division – Poultry Building
3:00 p.m. – Cowtown Cattle Drive Charolais Sale – West Arena
6:00 p.m. – The Cowtown Classic Limousin Cattle Sale – West Arena
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

SATURDAY, JANUARY 27
8:00 a.m. – Junior Wether Lamb Show – Fine Wool followed by Fine Wool Cross followed by Southdown followed by Dorper – Sheep Arena
8:00 a.m. – Paint Horse Performance Classes – Justin Arena
8:00 a.m. – Rabbit Show – Open Division – Poultry Building
9:00 a.m. – Pen of 10 Commercial Hereford Heifer Show – Pen Area of Richardson-Bass Building
10:00 a.m. – Junior Wether Goat Show – Light and Medium Weight Classes – Swine Arena
10:00 a.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
11:00 a.m. – Angus Super Roll of Victory Cattle Show – Watt Arena
12 Noon – 31st Annual Rabbit Auction – Poultry Building
12 Noon – Level I Medal of Excellence Limousin Cattle Show – Cattle Arena
12:30 p.m. – Nolan Ryan Beef Cooking Demonstration – Coors Light Roadhouse
1:00 p.m. – Fort Worth Red Angus Showcase Sale – West Arena
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
4:00 p.m. – National Roll of Excellence Charolais Cattle Show – Cattle Arena
4:30 p.m. – Nolan Ryan Beef Cooking Demonstration – Coors Light Roadhouse
5:00 p.m. – National Simmental Sale – West Arena
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

SUNDAY, JANUARY 28
6:00 a.m. – Intercollegiate Meat Judging Contest – Frontier Meats, Fort Worth, Texas
8:00 a.m. – Junior Wether Lamb Show – Medium Wool Classes followed by selection of Grand Champion and Reserve Grand Champion Lambs – Sheep Arena
8:00 a.m. – Paint Horse Halter Classes – Justin Arena
8:00 a.m. – National Simmental Cattle Shows - Simbrah, followed by Simmental Percentage, followed by Purebred Simmental – Watt Arena, West Ring
8:00 a.m. – Rabbit Show – Open Division – Poultry Building
9:00 a.m. – National Shorthorn followed by ShorthornPlus Show – Watt Arena, East Ring
10:00 a.m. – Cowboy Church provided by Shepherd’s Valley Cowboy Church – Auditorium
10:00 a.m. – Junior Wether Goat Show – Heavy Weight Classes followed by selection of Grand and Reserve Grand Champion Junior Wether Goats followed by Showmanship – Swine Arena
11:00 a.m. – Regional Red Angus Cattle Show – Cattle Arena
1:00 p.m. – 49th Annual Commercial Hereford Heifer Sale – West Arena
2:00 p.m. – National Maine-Anjou Cattle Show – Watt Arena, East Ring
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
2:45 p.m. – Hereford Champion of the World Presentation – West Arena
3:00 p.m. – Fort Worth National “Cowtown Invitational” Hereford and Polled Hereford Sale – West Arena
5:00 p.m. – 4-H and FFA Meat Judging Contest – Frontier Meats, Fort Worth, Texas
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

MONDAY, JANUARY 29
8:00 a.m. – National Hereford Cattle Show – Watt Arena
8:00 a.m. – National Polled Hereford Cattle Show – Watt Arena
9:00 a.m. – Paint and Quarter Horse Barrel Race Classes – Justin Arena
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

TUESDAY, JANUARY 30
9:00 a.m. – Quarter Horse Barrel Race Classes – Justin Arena
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
6:00 p.m. – Barrel Horse News Timed Event Challenge – Barrel Race – Jud Little Ranch “Fast Five” followed by Top 65 Barrel Racers – Justin Arena
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

WEDNESDAY, JANUARY 31
8:00 a.m. – Classifying of Junior Steers – Angus, Hereford, Polled Hereford, Shorthorn and American Crossbreds – Watt Arena
8:00 a.m. – Junior Barrow Show – Black/OPB, Duroc, Hampshire followed by White/OPB – Swine Arena
9:00 a.m. – Paint and Quarter Horse Pole Bending Classes – Justin Arena
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
6:00 p.m. – Barrel Horse News Timed Event Challenge – Pole Bending – Jud Little Ranch “Fast Five” followed by Top 65 Pole Benders – Justin Arena
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

THURSDAY, FEBRUARY 1
8:00 a.m. – Junior Steer Show – Angus, Hereford, Polled Hereford, Shorthorn, American Crossbred Classes and Light Weight European Crossbred Classes – Watt Arena
8:00 a.m. – Junior Barrow Show – Yorkshire followed by Crossbreds followed by selection of Grand Champion and Reserve Grand Champion Barrows – Swine Arena
8:00 a.m. – Palomino Horse Performance Classes – Justin Arena
9:00 a.m. – Quarter Horse Trail Classes – Coliseum
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
3:00 p.m. – Rabbit Show – Youth Division – Poultry Building
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

FRIDAY, FEBRUARY 2
7:30 a.m. – Junior and Senior Intercollegiate Livestock Judging Contest – Coliseum
8:00 a.m. – Palomino Horse Halter Classes followed by Quarter Horse Performance Classes – Justin Arena
8:00 a.m. – Junior Steer Show – Medium and Heavy Weight European Crossbred Classes followed by selection of Grand Champion and Reserve Grand Champion Steers – Watt Arena
8:00 a.m. – Rabbit Show – Youth Division – Poultry Building
9:30 a.m. – Southwestern Exposition Invitational Commercial Heifer Show – Pen Area of Richardson-Bass Building
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
2:00 p.m. – Southwestern Exposition Invitational Commercial Heifer Show Awards Presentation – West Arena
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

SATURDAY, FEBRUARY 3
8:00 a.m. – Rabbit Show – Youth Division – Poultry Building
8:00 a.m. – Southwestern Sheep Dog Trials – Watt Arena
8:30 a.m. – Open Senior TQHYA, 4-H and FFA Horse Judging Contest – Coliseum
9:00 a.m. – Junior Sale of Champion Steers, Lambs, Barrows and Wether Goats – West Arena
9:00 a.m. – Quarter Horse Halter Classes – Justin Arena
2:00 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum
3:30 p.m. – Southwestern Exposition Invitational 31st Annual Commercial Heifer Sale – West Arena
7:30 p.m. – World’s Original Indoor Rodeo® – Coliseum

logo
Friday, January 19, 2018 2:15 PM